לגעת בזה - חינוך מיני ומגדרי לבני נוער

"לגעת בזה" הינה תוכנית של סדנאות לבני נוער בנושא מיניות ומגדר. מטרת התוכנית היא להפוך את השיח על מיניות ומגדר עם בני ובנות הנוער לפתוח, בריא וחיובי יותר.

בני ובנות הנוער נמצאים בעיצומה של סערה רגשית ופיזיולוגית שטומנת בחובה פוטנציאל גדול לאושר והנאה ויחד עם זאת, כוללת גם בלבול, תסכול וקושי. הם נחשפים בתרבות הפופולרית (פרסומות, סרטים, תוכניות, פורנו וכד') לדימויי מיניות ומגדר פוגעניים, נצלניים ומעוותים – המשפיעים על דימויי גוף כוזבים, יחס משפיל לנשים, קשרים מעוותים, הומופוביה ועוד

תוכנית "לגעת בזה" מעניקה לנערות ולנערים מרחב מוגן ומודרך לפתוח נושאים הקשורים במיניות, התפתחות הגוף, שוויון מגדרי, זהות מינית ומגדרית, מערכות יחסים, מין מוגן ועוד. להציף שאלות ולקבל כלים חברתיים וערכיים להתמודדות עם תהליך ההתבגרות המינית והמגדרית באופן בטוח וללא בושה, יחד עם חבריהם ובליווי מחנכים מנוסים.

תוכנית "לגעת בזה" מעניקה לבני ובנות הנוער כלים לפיתוח יחס קושר, מכבד ואוהב לעצמם ואחד לשנייה. התוכנית מועברת באמצעים בלתי פורמאליים, המאפשרים שיח ״בגובה העיניים״ של מתבגרים ומחנכים.

בגפ"ן: לגעת בזה- חינוך מגדרי ולמיניות בריאה – 1592, לגעת בזה – הכשרת הורים וצוותים חינוכיים בנושא מגדר ומיניות בקרב בני נוער – 13682

פעולה בלתי פורמאלית

המפגשים יתקיימו באווירה של פתיחות, דיאלוג וכבוד, בקבוצות ועפ"י חלוקה מגדרית.
הסדנאות יעברו במבנה קבוצתי ובאמצעים מתודיים מגוונים: משחקי תפקידים, סימולציות, דיונים, הרצאות, סרטים, שיח אינטרנטי ועוד.

המדריכות/ים שלנו

המדריכות והמדריכים של תכנית "לגעת בזה" הינם בעלי ניסיון עשיר בתחום החינוך הבלתי-פורמאלי בכלל ובהדרכת סדנאות חינוך מיני ומגדרי בבתי ספר בפרט. המדריכות והמדריכים של "לגעת בזה" עוברים תהליכי הכשרה, לימוד והעשרה סביב תכנים של מיניות ומגדר באופן קבוע לאורך כל השנה.

תהליך אורך

עיסוק משמעותי במיניות מצריך מספר מפגשים, על מנת ליצור פתיחות, אמון ועיבוד נכון והדרגתי עם המשתתפים. מתוך כך, תהליך "לגעת בזה" מתקיים לאורך שלושה מפגשים לפחות, בתדירות קבועה מראש.
הסדנאות מתקיימות בחלוקה מגדרית (קבוצת בנים, קבוצת בנות), ומודרכות בהתאמה על-ידי מדריכ/ה מנוסה המלווה את הקבוצה לאורך כל התהליך.

שיח מחנכים

מתוך אמונה בחשיבות ותפקידו המרכזי של הצוות החינוכי והייעוצי בחיי התלמידים, נקיים דיאלוג מתמשך בין צוות המדריכים לסגל המורים לאורך התהליך. התהליך ייפתח בסדנת מחנכים, בה נעמיק בתכני הפעילות ונכיר את תכנית המפגשים. התכנית תתקיים בליווי יועצת בית הספר.

מתאים לכיתות ה'-יב'

הכשרת צוותי חינוך, הוראה וקבוצות הורים

"תכנית "לגעת בזה" מאפשרת לתלמידים שיח פתוח וחופשי, המדריכים יוצרים אינטימיות ובטחון בקבוצה ומביאים תכנים ומשמעותיים לחיי התלמידים. ישנה הקשבה לצרכי בית הספר ומקום חשוב לצוות החינוכי. אנחנו בביה"ס אהל שם, בחרנו פעילות רב שנתית ובכל שנה התלמידים פוגשים תכנים שונים המותאמים לגילם."

-קובי שמשי, סגן מנהל תיכון אהל שם, רמת גן

צרו איתנו קשר