סיורים בצפון

סיור "מאה שנות הגנה" בגליל העליון – על לכידות חברתית, חוסן לאומי, ומה שביניהם

סיור בחצר תל חי ובאנדרטת אסון המסוקים דרך מפגש עם הדמויות והסיפורים של חצר תל חי, נשוחח על הבחירה לשרת בהגנה על החברה אז והיום ועל הקשר בין חוסן לאומי ללכידות חברתית. נבקר באנדרטה ונכיר את סיפורו של אסון המסוקים. נשוחח על ברית החברה הישראלית בין ברית דמים לברית חיים ועל מבעיה של ברית זו כפי שבאים לידי ביטוי בשירות במשטרה. נסיים בסדנת חוץ אתגרית ומגבשת.

סיור "בעקבות ערך הרעות" במצודת כ"ח ומצפה רן באמצעות היכרות עם סיפורה ההיסטורי של מצודת כ"ח, על הניסיונות השונים לכובשה, נפגוש בדרך חווייתית את הערכים שהנחו את הפלמ"ח ונבחן האם וכיצד הם רלוונטיים למשטרת ישראל היום. דרך היכרות עם סיפור נפילתו של רן כוכבא ז"ל, במלחמת לבנון השנייה, נצלול לאתגרי הלכידות של החברה הישראלית כפי שנחשפו במלחמה זו. נשאל כיצד אתגר זה בא לידי ביטוי היום ומה נדרש היום על מנת לחזק את הלכידות שלנו כתחנה וכחברה. נסיים בסדנה אתגרית ומגבשת.

סיור בגלבוע וכפר תבור בעקבות דמויות מעוררת השראה

על כתף שאול נספר את סיפורו של גדעון והמלקקים ונדבר על חשיבותה של תחושת השליחות אז והיום. נרד למוזיאון ההתיישבות בכפר תבור ונדבר על דילמות של הנהגה וחלוציות אז והיום דרך סיפורם של החלוצים במקום. נסיים בסדנת אתגרית ומגבשת.

סיור בפקיעין- הדרך היורדת אל הכפר

פקיעין הוא יישוב קדום שככל הנראה היה מקום יישוב כבר לפני אלפי שנים. כיום פקיעין היא מועצה מקומית בעלת 5,700 תושבים כאשר החלוקה היא 78% דרוזים, 20% נוצרים, 1.2% מוסלמים ומספר בודד של יהודים. בכך הופכת פקיעין ככל הנראה לאחד המקומות היחידים בעולם בו חיים לאורך שנים בני ארבע דתות (דרוזים, נוצרים, מוסלמים ויהודים). בסיור נכיר את הכפר, נעבור במערת הרשב"י שנמצאת באזור, בית הכנסת העתיק ומרכז המבקרים ונתארח באירוח דרוזי. . דרך סיפורם של תושביו בעבר ובהווה, נלמד על היכולת לקבל את זהותו של השונה ממני בחיים בכלל ובשירות במשטרה בפרט.

סיור חלוציות ומנהיגות אז והיום

סיור במצפה ארבל, מסלול טיול קצר "בדרך רבין", סיור ומפגשים במרכז החינוכי החדשני בקיבוץ רביד: במצפה ארבל נדבר על אתגר הדוגמה האישית בדמותו של המפקד ושל השוטר. נבקר במרכז החינוכי ברביד ונפגוש מפעלים חינוכיים פורצי דרך שמהם ניתן לקחת השראה גם לחיי היחידה. ניתן גם לסייר בדרך רבין - שביל זיכרון חינוכי באורך 3 ק"מ. לאורך הדרך משובצים מיצגים חזותיים ומתקנים משחקיים אשר מאפשרים לעבור חוויה מוחשית וליצור דיוניים משמעותיים סביב נק' בחייו של רבין כמנהיג, המגמות שהובילו לרצח והדמוקרטיה הישראלית היום.

סיור בעכו – בין אדם למקום

בסיור בבית הכנסת "אור תורה", שעל קירותיו מתואר בפסיפס מסעו של העם היהודי לאורך אלפי שנות קיומו, נדבר על הסיפורים השונים שמרכיבים את הבית הלאומי המשותף שלנו. נמשיך למשחק חווייתי בעיר העתיקה. דרכו, נכיר את החיים בעיר לאורך ההיסטוריה. נסיים בביקור במרכז "אדוות": מרכז חינוכי שעוסק בשימור סיפורה הייחודי של עכו ובפעולה האזרחית שנעשית בעיר על מנת לחזק את הלכידות בעיר ולהגביר את תחושת הביטחון של התושבים.

סיור בלב הגליל – חיים ביחד | החברה הישראלית בין מגזריות ללכידות

נתחיל את היום בתצפית בהר כמון, ההר הגבוה בגליל התחתון, בסקירה של המגוון התרבותי של הגליל היום. נתארח באירוח בדואי מסורתי וניפגש עם איש שיח בכפר סלאמה סביב אתגרי השילוב של בדואים היום בחברה הישראלית. נסכם בסיור בקיבוץ אשבל, קיבוץ חינוכי ייחודי בגליל התחתון, ונבחן יחד מהם גבולות שילוב התרבויות בחברה, ומה צריכה להיות הדרך בה נשלב בין רצון לשמור ולטפח זהות אישית של בני אדם, לבין הרצון לבנות חברה אחת עם מאפיינים תרבותיים דומים.

סיור בכרמל בעקבות גבורה ומנהיגות | אנדרטת אסון השריפה בכרמל

בביקור באנדרטת אסון השריפה בכרמל נתחקה אחר פעולת כוחות הביטחון באירוע – אחר סיפורים של גבורה ואומץ לב ואחר דילמות כבדות משקל בהפעלת שיקול הדעת. נשאל מה הם הגורמים המשפיעים על שיקול הדעת שלנו כשוטרים ומה מקומם של הערכים בשיקול דעת זה. נכיר את סיפור גבורתם של הנופלים באסון זה ובכללם שלושה קציני משטרת ישראל: תנ"צ ליאור בוקר ז"ל, תנ"צ אהובה תומר ז"ל, סנ"צ איציק מלינה ז"ל. נשוחח על מה נותן את הכוח לבחור לשרת ולהגן, אף במחיר סיכון החיים. נבקר ביד לבנים הדרוזים, במכינה הקדם צבאית הדרוזית הראשונה בישראל והיכרות עם סיפור גבורתו ונפילתו של רס"מ זידאן סיף ז"ל. נסיים את היום בסדנת חוץ אתגרית ומגבשת.

סיור מפעיל בשביל אלי כהן בגולן

במהלך המסלול נכיר את דמותו מעוררת ההשראה של אלי כהן, שפעולתו הנחושה כמרגל תרמה רבות לביטחונה של מדינת ישראל. דרך דמותו של אלי כהן, נשוחח על מחויבות לתפקיד, שליחות ודילמות מנהיגותיות. השביל, הוא מיזם להנצחתו של אלי כהן ברמת הגולן, מחלקו הדרומי בחמת גדר עד פאתי קוניטרה הישנה שבשטח ישראל ליד הר אביטל. השביל מורכב מתחנות המסומנות בעזרת לוחיות זיכרון ופסלים בעלי משמעות מיוחדת, המתארים את ביקוריו של אלי כהן ז"ל ברמת הגולן בזמן שירותו בסוריה. נסיים את היום בסדנת חוץ אתגרית ומגבשת.

סיור מפעיל במחנה המעפילים בעתלית – המסע אל הבית

באמצעות סיור וסדנא במחנה המעפילים בעתלית, נשוב לתקופה ייחודית ומעוררת השראה בעברה של מדינת ישראל, תקופה אשר סיפוריה המרתקים מעניקים כלים לבחון לאורם את המציאות במדינת ישראל היום ואת מקומנו בבנייתה. באמצעות סיור חווייתי, ותחנות מפעילות במחנה המשוחזר נעמיק בסוגיות של מציאת בית, לקיחת אחריות על בנייתו ועל הבחירה לחזור ולעלות לארץ ישראל. באמצעות מפגש עם דילמות המעפילים ובחירותיהם נרחיב את משמעות בעלייה לארץ ונבין מה תפקידנו היום בקליטת העלייה בארץ ישראל. נסיים את היום בסדנת חוץ אתגרית ומגבשת.

סיור בחיפה – החיים המשותפים בעיר מעורבת

נתחיל את היום בתצפית בשכונת כבביר ונכיר את ההיסטוריה של חיפה בכלל, ושל השכונה בפרט. בסיור בשכונה ובמסגד נכיר את סיפורה הייחודי של העדה האחמדית והאתגרים הניצבים בפניה בחברה הישראלית ובמזרח התיכון. במשחק משימות תחרותי קצר בוואדי ניסנס נכיר את החיים בוואדי ואת הקבוצות השונות שחיות בו. לבסוף ניפגש עם איש/אשת שיח מהמגזר הערבי שעוסקים בחינוך לחיים משותפים ונחשף לאתגרים אקטואליים ומגמות בחברה הערבית בישראל.

אֱמֶת מֵאֶרֶץ תִּצְמָח – סיור בצפת לשוטרים ולמפקדים

הסיור מותאם לקבוצות רב תרבותיות. ניתן לשלב משחק משימות אתגרי בסמטאות העיר. בסיור חווייתי נבחן יחד עם השוטרים מהי משמעותה של אמונה בחיי היומיום. נסייר במצודת צפת ונכיר את התפתחותה של העיר עד המאבק לשחרורה במלחמת העצמאות. נטייל בסמטת המשיח ונדבר על ציפייה לשינוי אז והיום. באחד מבתי הכנסת הפזורים בעיר העתיקה נדבר על חשיבותה של לכידות בחיי התחנה.

סיור בעמק יזרעאל – "לפקודה תמיד אנחנו"

בסיור הקרוב נכיר את פעולתם של הנוטרים, נבין מה היו הקשיים והאתגרים שאפיינו את פועלם וכמה היה חשוב חלקם של הנוטרים בהקמת כוח המגן העברי בארץ ישראל. נתחיל בפסל אלכסנדר זייד, נערך תצפית על העמק ונדבר על תרומתו של זייד להגנה בעמק. נבקר בבניין ההיסטורי של משטרת נהלל ונכיר, דרך משחק משימות ומיצג אור-קולי, את סיפורו של המקום ותפקידם של הנוטרים בהקמתה של משטרת ישראל. נסיים בסדנת חוץ אתגרית ומלכדת.

הרצל פינת רוטשילד – סיור חוויתי בזכרון יעקב בעקבות צמתי דרכים בציונות

מה הן הדילמות וצמתי הדרכים אשר עיצבו את הציונות כפי שאנו מכירים אותה? דרך סיור חווייתי בזכרון יעקב הכולל משחק משימות מגבש נכיר חלק מצמתים אלו ונשאל מהי ציונות היום וכיצד באה לידי ביטוי בשירות במשטרה. נסכים במשחק משימות אתגרי.